A kuvasz nevelése
Sok sztereotípia él a kuvasszal kapcsolatban, a fajta megítélése ellentmondásos, tévhitek, mende-mondák egész sokasága vetíti rá árnyékát. A kuvasz a múlt században kétszer is a kihalás szélére került és csak a tudatos sporttenyésztésnek köszönhetően sikerült megmenteni. A fajta egyedeinek addig feltehetően egységes alaptermészete (a pásztordinasztiák, gyakorlati és tapasztalati tudásuk birtokában, szinte kizárólag az őrzés-védelem irányába szelektáltak) megváltozott, egyedenként eltérést, szórást mutat.
A ma emberének az elvárása a kuvasztól sem egyértelmű. Más az elvárás a városban, egy családias, nyüzsgő forgalmas világban, más a sportpályákon és megint más eredeti környezetben, ahol az ősi adottság meglétét várják el és kérik számon tőle, de lehet az elvárás a felsoroltak egyvelege is. E fajta olyan kivételes adottságokkal (genetikai háttérrel) megáldott fajta, hogy ezeknek a szerteágazó kívánalmaknak is meg tud feleni, de csak akkor nem okoz tartójának csalódást, ha elfelejti azt a téves nézetet, miszerint a „kuvaszt nem kell nevelni, tanítani, az úgyis tud magától mindent”.
Aki a kuvaszt egyrészt integrálni kívánja az ember-kutya közösségbe, egyúttal megfelelően szeretné foglalkoztatni, annak néhány dologra meg is kell tanítania. Ha nem irányítjuk (neveljük) egyszerűen csak hagyjuk, hogy az tegye, amit akar, (az ő szempontjából biztos, hogy igaza is van) akkor törvényszerű, hogy az élet számtalan területén komoly problémák adódhatnak.
A sikeres nevelés egyik alapja a gazda és a kutya közötti jó kapcsolat, melynek kiépítése, megszilárdítása legyen az elsőrendű feladatunk.
A NEVELÉS SIKERÉNEK MÁSIK SARKALATOS PONTJA A DOMINANCIA
Az alá- vagy fölérendeltség a farkasoknál a legfontosabb törvény, a túlélésre ad esélyt. Mindenkinek megvan a feladata. A rangsor feje az alfa hím és az alfa szuka. A kutyák világában az embernek kell betöltenie ezt a szerepet. Ha nem így alakul, problémás viselkedést eredményez. Ha ez a szerep felcserélődik, sem a kutya, sem az ember nem érzi jól magát. Soha sem szabad átadni a kutyának a vezérséget, ezt már a nevelés elején tudatosítani kell vele. A gyenge gazdát a kutya lenézi, rendre utasítja. Ha a szerep mégis felcserélődik, megfelelő módszerrel helyreállítható. Fontos továbbá még a képességfejlesztés, a rossz szokások kialakulásának megelőzése, valamint a viselkedés irányának megjelölése.
NEVELÉS, DE HOGYAN?
Közös játék, rendszeres mozgás. Etetés, motivációs eszköz (hanghatás, szimatmunka, behívás, helyhez szoktatás). Etetési idő betartása (rendszerességhez szoktatás). Jellemző tulajdonságainak megismerése (természetéhez illő stílussal neveljük). konfliktusok kerülése, következetesség.
MIKOR FOGJUNK HOZZÁ?
Minél korábban! Tudományos kutatók megállapították, Scott és Fullner professzor, valamint Clarence Pfaffenberger kinológus, hogy a születés utáni első 12 hét kritikus időszak, amely meghatározó és kihat a kutya egész életére. Ez a szenzációs felfedezés (megfigyelés) a kutya nevelésénél és kiképzésénél felbecsülhetetlen segítséget adhat. Ebben az időszakban kiemelkedően fontos a környezet megismerése, a tapasztalatszerzés, a szocializáció (ember, kutya, gyerek vonatkozásában).
NEVELÉSI STÍLUS
A durva bánásmód, az agresszív eszközök használatát, a hangoskodást, a kiabálást, a katonás lélektelen kiképzést, a vadítást, fenyítést, az igazságtalan, megalázó bánásmódot, az erőszakosan kicsikart viselkedési formát, a kuvasz tanításánál örökre felejtsük el. A következetességet nélkülöző, babusgató, kényeztető, megalázkodó, viselkedést is feltétlenül kerüljük!
A TENYÉSZTŐ LEGYEN JÓ ETOLÓGUS, VALAMINT JÓ EMBERISMERŐ
A tenyésztő kísérje figyelemmel a rangsor alakulását az alomban, mert jó, ha tudja, hogy melyik kölyök van a rangsor elején, vagy a végén, továbbá nagyon fontos a kis kuvaszok egyéniségének , adottságainak megismerése. A nevelést, tanítást befolyásoló tényezők lehetnek még az örökletes pozitív vagy negatív tulajdonságok (értelem, felfogó képessé, félénkség, vagy agresszív hajlam). Ez a megfigyelés sokat segíthet a kölyök elhelyezésekor, amikor el kell döntenie, hogy kinek, milyen természetű kutyát adjon. Hogy a jövőbeni csalódást elkerüljük, fontos szempont, hogy megfelelő helyre, megfelelő embernek megfelelő célra adjunk kutyát. A fajta negatív vagy pozitív megítélését ez nagymértékben befolyásolhatja.
NAPJAINKBAN MILYEN CÉLRA TARTJÁK A KUVASZT?
Eredeti környezetben jószágőrzésre, terelésre, másutt családi házak, tanyák, birtokok védelme, családi kutya, házi kedvenc, hobbi és sportkutya. Ezeknek az elvárásoknak meg is tud felelni.
MAGYAR PÁSZTORKUTYÁK MUNKAVERSENYE
Itt egy magas fokú együttműködési készséget, fegyelmezettséget, ügyességet, bátorságot, kreativitást kell bemutatnia a versenyzőnek. Év végén „Országos Bajnok” –i cím kerül kiadásra , valamint az elért eredmény függvényében „Alapfokon Képzett Pásztorkutya”, „Felsőfokon Képzett Pásztorkutya” címet lehet elérni. (Az utóbbit a szigorú követelményrendszer miatt az eddig indult közel 900 versenyző közül csupán csak öt kutyának sikerült teljesítenie, ebből három kuvasz!). Terelő sport versenyek, Terelési képességvizsga (HIE, több kuvasznak sikerült elérnie), FCI terelő Munka Vizsga (HWT), hagyományőrző bemutatók, egyéb kutyás sportokon való részvétel. Az Év Legbátrabb Kuvasza” verseny újra élesztése (speciális őrző-védő munka), eredeti környezetbe való kihelyezés, kutyaiskolai munka. (Budapesten 10 éve működik speciális iskolai foglalkozás.)
Az a kuvasz, amelyet nem nevelnek következetesen, mindent ráhagynak, vagy elhanyagolnak nem lesz kellemes társa az embernek. Felelőse az ember és nem a kutya! A jó fizikai adottság (egészség) valamint a jó idegrendszer és a megfelelő nevelés kiváló használati értéket eredményez. A kuvasz a ma világában is megállja a helyét, tartása semmivel sem problémásabb, mint akármelyik őrző-védő pásztorkutya fajtáé. Nagyobb megbecsülésre, odafigyelésre, szeretetre és kölcsönös megértő tiszteletre van szüksége.
Pischoff Ferenc
gazdájához hűséges
család szerető kutya a kuvasz,csak rossz bánásmód
ronthatja el jó magatartását.
A kis gyerekekkel is kijön ,és tűri a sok fülhúzást.
A macskákkal is ki lehet jönni.
AZ ÖREGEK JÓPAJTÁSA!